Říkal jsem si, že čára není zeď, ale do té zatáčky jsem dost dobře neviděl...

 

Komentář BESIP

V průměru řeší policisté na našich silnicích zhruba 3 500 přestupků ve spojení s nesprávným předjížděním. To je v porovnání s ostatními přestupky spíše méně častý přestupek.

Problém je však v tom, že právě dopravní nehody vzniklé z důvodu špatného předjíždění končí velmi často smrtí. V průměru při každé tisícovce takových nehod zemře 18 lidí. Ročně je to potom průměrně 67 usmrcených. Tím se rázem řadí nesprávné předjíždění mezi ty nejnebezpečnější typy přestupků, společně s nepřiměřenou rychlostí.

Nejčastěji při takových nehodách dochází k bočnímu střetu, kvůli tomu, když se řidič předjížděného vozidla rozhodne odbočit. Druhým nejčastějším typem střetu během předjíždění je čelní střet, tedy střet s protijedoucím vozidlem, který mívá velmi závažné následky.

Chceme proto více trestat agresivní řidiče, kteří svým bezohledným a riskantním chováním na silnici ohrožují všechny okolo sebe. Za nesprávné předjíždění tak zůstává nejvyšší bodová sazba, i když byla snížena ze 7 na 6 bodů. Zároveň se výrazně zvyšuje maximální výše pokuty ve správním řízení z 10 tisíc na 25 tisíc.

Brzdná dráha

Km/h

Bodové konto

Víte, že si své bodové konto můžete snadno ověřit? Ano. Je to možné přes Portál dopravy www.portaldopravy.cz.
Každý řidič si může pohodlně zjistit stav svého bodového konta a datum poslední změny. Portál také ukáže platnost řidičského průkazu nebo průkazu profesní způsobilostí řidiče.