BESIP napříč kraji realizuje projekt „Nultá hodina autoškoly“ určený středoškolákům

BESIP napříč kraji realizuje projekt „Nultá hodina autoškoly“ určený středoškolákům

22. listopadu 2023

Projektový den s názvem „Nultá hodina autoškoly“ je nový vzdělávací projekt BESIP zaměřený na středoškoláky. Zahrnuje 140 akcí ve všech krajích a odehrává se od září letošního roku do března 2024. Cílem je seznámit budoucí začínající řidiče s tím, jak si správně vybrat autoškolu, jaká jsou rizika vedoucí k vážným dopravním nehodám, jak postupovat v případě dopravní nehody, ale také s legislativními novinkami, například řízením od 17 let s mentorem.

Nezapomínejte na snižující se viditelnost, varuje Besip

Nezapomínejte na snižující se viditelnost, varuje Besip

06. listopadu 2023

Zkracování doby denního světla, déšť a mlhy – to vše v období listopadu zvyšuje riziko dopravních nehod, které souvisí se sníženou viditelností. Řidiči by proto měli pozorně sledovat pohyb chodců a cyklistů v silničním provozu a snížit rychlost v případě mokré vozovky či zhoršené viditelnosti. Chodci a cyklisté si zase musí uvědomit, že jejich cesty do práce či školy a zpátky domů se velmi často odehrávají za tmy a šera. Musí proto dbát na to, aby byli pro své okolí dostatečně viditelní.

Srážky se zvěří není možné podceňovat, i když nepatří mezi ty nejtragičtější

Srážky se zvěří není možné podceňovat, i když nepatří mezi ty nejtragičtější

03. listopadu 2023

Dopravní nehody, při kterých dojde ke srážce vozidla se zvěří, jsou pro řidiče velmi zrádné. Nenadálost těchto střetů dokládá skutečnost, že převážná většina těchto nehod (téměř 85 %) se stala na rovných úsecích komunikací. V případech, kdy došlo při tomto typu nehod k těžkému zranění, se jednalo dokonce o téměř 90% podíl nehod, které se staly na rovném úseku. Statistiky dále ukazují, že ke dvěma třetinám takových dopravních nehod dochází v denních hodinách, při dostatečně dobré viditelnosti.

 Praha hostí Světový silniční kongres, účastní se 115 států z celého světa

Praha hostí Světový silniční kongres, účastní se 115 států z celého světa

05. října 2023

Praha se v týdnu od 2. do 6. října stala hostitelem prestižního Světového silničního kongresu. Již 27. ročník této akce se koná v Kongresovém centru v Praze a účastní se ho více než 4 200 delegátů ze 115 států celého světa. Hlavními tématy kongresu je správa dálnic, silnic, mobilita, odolná infrastruktura a bezpečnost a udržitelnost, provoz a údržba. Zastoupena jsou i nová témata, jako je uhlíková neutralita, autonomní vozidla, elektromobily a nabíjecí infrastruktura atp. Jako hlavní téma ministerské sekce kongresu stanovila Česká republika bezpečnost silničního provozu.

Projektový den v Pardubickém kraji

Projektový den v Pardubickém kraji

02. října 2023

V Pardubickém kraji se uskutečnil speciální projektový den určený pro střední školy. Tento den byl výsledkem spolupráce mezi BESIPEM, Hasičským záchranným sborem (HZS), Policií České republiky (PČR) a odborníkem na dopravní psychologii. Společně připravili pětihodinový vzdělávací program pro studenty Středního odborného učiliště zemědělského ve Chvaleticích. Program začal promítáním části dokumentu "13 minut", který byl vytvořen renomovaným režisérem Vítem Klusákem. Tento dokument se zaměřuje na vážné dopravní nehody a osoby, které je způsobily. Skrze tento film měli studenti možnost nahlédnout do následků těchto tragických událostí a pochopit vážnost problematiky.

Česká republika obhájila na evropském finále dopravní soutěže stupně vítězů a získala bronz

Česká republika obhájila na evropském finále dopravní soutěže stupně vítězů a získala bronz

26. září 2023

Česká republika dosáhla i letos na mezinárodní úrovni dalšího velkého úspěchu – na evropském finále dopravní soutěže mladých cyklistů obhájila bronzové medaile a zařadila se tak mezi nejúspěšnější evropské státy v oblasti dopravní výchovy. Letošní již 36. ročník evropského finále „Dopravní soutěže mladých cyklistů“ ETEC (European Traffic Education Contest) proběhl ve dnech 22. – 25. 9. 2023 v Černé Hoře, ve městě Bar. Soutěž se tradičně konala pod záštitou Mezinárodní automobilové federace (FIA). Evropského finále se tento rok zúčastnilo celkem 19 cyklistických smíšených družstev z celé Evropy. Českou republiku reprezentovala dvě nejúspěšnější družstva z letošního celostátního finále Dopravní soutěže mladých cyklistů, a to družstvo základní školy Medlov z Olomouckého kraje (startující pod hlavičkou Autoklubu ČR) a družstvo základní školy Černošín z Plzeňského kraje (startujícího pod hlavičkou Ústředního auto moto klubu). Bronzové družstvo ZŠ Medlov doplnilo družstvo ZŠ Černošín pěkným devátým místem.

Načíst další