Základní pravidla před jízdou

Základní rady mohou na první pohled vypadat triviální, ale jedná se o to nejdůležitější, co je potřeba si před každou jízdou na motocyklu uvědomit…

Jsi plnohodnotný účastník provozu

Mysli na to, že i když je motorka menší než většina dalších účastníků silničního provozu, jsi plnohodnotným účastníkem silničního provozu, a podle toho se chovej. Přehnaně defenzivní jízda ti může ublížit, stejně jako když se budeš chovat agresivně. Ohleduplnost a tolerance je klíčem k úspěchu. Jezdec na motorce je mnohem zranitelnější než řidič auta, proto předvídej a nikdy se nechtěj dostat do krizové situace. Daleko lepší je problémům předcházet, než je potom zbrkle řešit. Nejdůležitější je předvídání.

hlavni_1-(1).jpg

Aktuální podmínky pro jízdu

Mysli na to, že nejsi chráněný jako v autě, takže pohodová projížďka se může velmi rychle změnit v něco, co si dlouho nebudeš chtít zopakovat. Umět jízdu přizpůsobit aktuálním povětrnostním podmínkám je na motorce klíčové, aby sis ji užil a hlavně jel bezpečně. I taková maličkost jako prochladnutí vede ke ztrátě citu při řízení. Vůbec neškodí, pokud se před jízdou podíváš na předpověď počasí a podle toho se zařídíš – nebudeš pak nepříjemně překvapený. Na motorce se přece jezdí pro radost a řidič se nikdy nesmí dostat do křeče.

Jak se uvolnit a být v pohodě

Pokud nejsi v pohodě, vůbec na to nelez! Nervozita, stres, únava nebo prosté podráždění vyvolávají agresivní reakce, které nemají na motorce co dělat. Na jízdu je potřeba se soustředit a myšlenky na to, zda jsem pořádně zamknul garáž nebo jak mě štve šéf, vedou jen k chybám. Nikdy nejezdi v křeči, a už vůbec, pokud se na to necítíš. Alkohol ani jiné návykové látky ovlivňující koncentraci k řízení nepatří!

kontrola_.jpg

Kontrola stroje

Před každou jízdou je potřeba zkontrolovat motorku. Není nezbytná důkladná kontrola, ale věci jako tlak v pneumatikách a jejich stav, těsnost motoru a tlumičů nebo správná funkčnost brzd společně s osvětlením motorky by se měly kontrolovat často. Je to otázka minuty a budeš mít 100% jistotu, že se na svoji motorku můžeš spolehnout. Není dobré jezdit s pocitem, že svému stroji tak úplně nevěříš. První kilometry si dej v klidném tempu – dopřej své motorce a gumám, aby se ohřály na správnou provozní teplotu, stejně jako tvoje tělo.

VYSTRESOVANÝ NEBO UNAVENÝ ŘIDIČ DĚLÁ CHYBY, ZE KTERÝCH PLYNE NEBEZPEČÍ. JAK PRO NĚJ, TAK PRO OSTATNÍ!