Praha hostí Světový silniční kongres, účastní se 115 států z celého světa

5. října 2023

Praha se v týdnu od 2. do 6. října stala hostitelem prestižního Světového silničního kongresu. Již 27. ročník této akce se koná v Kongresovém centru v Praze a účastní se ho více než 4 200 delegátů ze 115 států celého světa. Hlavními tématy kongresu je správa dálnic, silnic, mobilita, odolná infrastruktura a bezpečnost a udržitelnost, provoz a údržba. Zastoupena jsou i nová témata, jako je uhlíková neutralita, autonomní vozidla, elektromobily a nabíjecí infrastruktura atp. Jako hlavní téma ministerské sekce kongresu stanovila Česká republika bezpečnost silničního provozu.

Na zahájení kongresu vystoupil i ministr dopravy Martin Kupka, který představil chystané změny, které Česká republika podniká s cílem zvýšit bezpečnost na silnicích. "Nejčastější příčinou úmrtí dětí a mladých lidí (ve věku 15 - 29 let) jsou zranění způsobená při dopravních nehodách. V roce 2019, tedy během posledního roku před pandemií COVID, zemřelo na silnicích v Evropské unii více než 5 000 lidí ve věku 15-30 let. V téměř 20 % je příčinou úmrtí takto mladého člověka dopravní nehoda."

Mnoho zemí se na mladé řidiče cíleně zaměřuje ve speciálních programech, protože mladí řidiči mají mnohem větší pravděpodobnost, že se stanou účastníky dopravní nehod než zkušení řidiči. Uvědomují si totiž, že kombinace nedostatečné zkušenosti a mladého věku může na silnicích způsobit tragické následky. Je potřeba se zaměřit nejen na preventivní programy pro mladé řidiče, ale uzpůsobit tomu i způsoby, jakými jsou řidiči penalizováni za případné přestupky. Česká republika v tomto směru udělala významný krok zavedením řidičského průkazu na zkoušku pro řidiče v prvních dvou letech praxe a možnosti řídit vozidlo s mentorem od 17 let.
 
Na doprovodné výstavě je účastníkům kongresu k dispozici 35 národních pavilonů, kde se návštěvníci mohou blíže seznámit s inovativními projekty více než 30 zemí světa a 300 vystavovatelů z řad dopravních firem. Jedním z prezentujících je i český BESIP. V rámci tematické prezentace BESIPu se návštěvníci mohou seznámit s preventivní kampaní 13:MINUT, zaměřenou na nepřiměřenou rychlost za volantem a odpovědné chování v silničním provozu. Program je úzce provázán se stejnojmenným filmem režiséra Víta Klusáka, který přinesl autentické výpovědi viníků závažných dopravních nehod, způsobených právě nepřiměřenou rychlostí. 
 
Světový silniční kongres navštívilo také téměř 1 800 studentů středních stavebních a dopravních škol i gymnázií z celé ČR i Slovenska. Ti měli možnost projít si stánky vystavovatelů a na vlastní oči se seznámit s interaktivními expozicemi, které jsou účastníkům kongresu k dispozici. Studenti v rámci prohlídky kongresu navštívili rovněž edukačně-zážitkovou prezentaci kampaně 13:MINUT.
 
Kongres delegátům nabídl také technické exkurze, takže měli jedinečnou možnost prohlédnout si takové stavby jako tunely na městském okruhu v Praze nebo postupující dostavbu dálnice D4, která představuje první dálniční PPP projekt v České republice.

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

❱   Další články

BESIP napříč kraji realizuje projekt „Nultá hodina autoškoly“ určený středoškolákům

22. listopadu 2023

Projektový den s názvem „Nultá hodina autoškoly“ je nový vzdělávací projekt BESIP zaměřený na středoškoláky. Zahrnuje 140 akcí ve všech krajích a odehrává se od září letošního roku do března 2024. Cílem je seznámit budoucí začínající řidiče s tím, jak si správně vybrat autoškolu, jaká jsou rizika vedoucí k vážným dopravním nehodám, jak postupovat v případě dopravní nehody, ale také s legislativními novinkami, například řízením od 17 let s mentorem.

> více informací

Nezapomínejte na snižující se viditelnost, varuje Besip

6. listopadu 2023

Zkracování doby denního světla, déšť a mlhy – to vše v období listopadu zvyšuje riziko dopravních nehod, které souvisí se sníženou viditelností. Řidiči by proto měli pozorně sledovat pohyb chodců a cyklistů v silničním provozu a snížit rychlost v případě mokré vozovky či zhoršené viditelnosti. Chodci a cyklisté si zase musí uvědomit, že jejich cesty do práce či školy a zpátky domů se velmi často odehrávají za tmy a šera. Musí proto dbát na to, aby byli pro své okolí dostatečně viditelní.

> více informací

Srážky se zvěří není možné podceňovat, i když nepatří mezi ty nejtragičtější

3. listopadu 2023

Dopravní nehody, při kterých dojde ke srážce vozidla se zvěří, jsou pro řidiče velmi zrádné. Nenadálost těchto střetů dokládá skutečnost, že převážná většina těchto nehod (téměř 85 %) se stala na rovných úsecích komunikací. V případech, kdy došlo při tomto typu nehod k těžkému zranění, se jednalo dokonce o téměř 90% podíl nehod, které se staly na rovném úseku. Statistiky dále ukazují, že ke dvěma třetinám takových dopravních nehod dochází v denních hodinách, při dostatečně dobré viditelnosti.

> více informací

❱   NOVINKY V ZÁKONĚ

Nový bodový systém

Nové bodování závažných přestupků.

Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel. Bodový systém v ČR je velmi jednoduchý systém potrestání řidičů za závažnější přestupky. Hlavním účelem bodového systému však není trestat, ale spíše řidiče odrazovat od toho, aby porušovali dopravní předpisy. Bodový systém však získává význam tehdy, pokud mají řidiči jasno v tom, jak funguje, a proč je pro ně dobré dodržovat zákony silničního provozu.

více informací
vize nula