Praha hostí Světový silniční kongres, účastní se 115 států z celého světa

5. října 2023

Praha se v týdnu od 2. do 6. října stala hostitelem prestižního Světového silničního kongresu. Již 27. ročník této akce se koná v Kongresovém centru v Praze a účastní se ho více než 4 200 delegátů ze 115 států celého světa. Hlavními tématy kongresu je správa dálnic, silnic, mobilita, odolná infrastruktura a bezpečnost a udržitelnost, provoz a údržba. Zastoupena jsou i nová témata, jako je uhlíková neutralita, autonomní vozidla, elektromobily a nabíjecí infrastruktura atp. Jako hlavní téma ministerské sekce kongresu stanovila Česká republika bezpečnost silničního provozu.

Na zahájení kongresu vystoupil i ministr dopravy Martin Kupka, který představil chystané změny, které Česká republika podniká s cílem zvýšit bezpečnost na silnicích. "Nejčastější příčinou úmrtí dětí a mladých lidí (ve věku 15 - 29 let) jsou zranění způsobená při dopravních nehodách. V roce 2019, tedy během posledního roku před pandemií COVID, zemřelo na silnicích v Evropské unii více než 5 000 lidí ve věku 15-30 let. V téměř 20 % je příčinou úmrtí takto mladého člověka dopravní nehoda."

Mnoho zemí se na mladé řidiče cíleně zaměřuje ve speciálních programech, protože mladí řidiči mají mnohem větší pravděpodobnost, že se stanou účastníky dopravní nehod než zkušení řidiči. Uvědomují si totiž, že kombinace nedostatečné zkušenosti a mladého věku může na silnicích způsobit tragické následky. Je potřeba se zaměřit nejen na preventivní programy pro mladé řidiče, ale uzpůsobit tomu i způsoby, jakými jsou řidiči penalizováni za případné přestupky. Česká republika v tomto směru udělala významný krok zavedením řidičského průkazu na zkoušku pro řidiče v prvních dvou letech praxe a možnosti řídit vozidlo s mentorem od 17 let.
 
Na doprovodné výstavě je účastníkům kongresu k dispozici 35 národních pavilonů, kde se návštěvníci mohou blíže seznámit s inovativními projekty více než 30 zemí světa a 300 vystavovatelů z řad dopravních firem. Jedním z prezentujících je i český BESIP. V rámci tematické prezentace BESIPu se návštěvníci mohou seznámit s preventivní kampaní 13:MINUT, zaměřenou na nepřiměřenou rychlost za volantem a odpovědné chování v silničním provozu. Program je úzce provázán se stejnojmenným filmem režiséra Víta Klusáka, který přinesl autentické výpovědi viníků závažných dopravních nehod, způsobených právě nepřiměřenou rychlostí. 
 
Světový silniční kongres navštívilo také téměř 1 800 studentů středních stavebních a dopravních škol i gymnázií z celé ČR i Slovenska. Ti měli možnost projít si stánky vystavovatelů a na vlastní oči se seznámit s interaktivními expozicemi, které jsou účastníkům kongresu k dispozici. Studenti v rámci prohlídky kongresu navštívili rovněž edukačně-zážitkovou prezentaci kampaně 13:MINUT.
 
Kongres delegátům nabídl také technické exkurze, takže měli jedinečnou možnost prohlédnout si takové stavby jako tunely na městském okruhu v Praze nebo postupující dostavbu dálnice D4, která představuje první dálniční PPP projekt v České republice.

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

❱   Další články

Dopravní soutěž mladých cyklistů 2024 zná své vítěze

20. června 2024

Družstvo Základní školy Náměstí Jana Žižky z Trocnova v Čáslavi ze Středočeského kraje zvítězilo v letošním ročníku Dopravní soutěže mladých cyklistů v kategorii do 12 let. Spolu s družstvem Základní školy Libštát z Libereckého kraje, které skončilo na druhém místě, tak postupují do evropského finále dopravní cyklistické soutěže, které proběhne v září v Paříži. Třetí skončila ZŠ Boženy Němcové v Opavě z Moravskoslezského kraje. Ve starší kategorii do 16 let vyhrálo družstvo Základní školy Kravsko z Jihomoravského kraje, druhé místo obsadilo družstvo Základní školy Školní z Opatovic nad Labem z Pardubického kraje, bronzovou medaili vybojovala opět ZŠ Libštát z Libereckého kraje.

> více informací

S teplými dny se na silnice opět ve velkém vrací cyklisté a motorkáři, s nadcházejícími Velikonocemi

27. března 2024

Jaro a zlepšující se počasí přirozeně nahrává pobytu venku. Na silnice se tak po zimní pauze postupně vrací zranitelní účastníci silničního provozu, řeč je zejména o cyklistech a motorkářích. Obzvláště s ohledem na nadcházející velikonoční svátky, které jsou přirozeně spjaté s mnohem větším provozem na silnicích, stojí za to si připomenout, na co si dát při jízdě pozor jak za volantem, tak za řídítky některého z jednostopých vozidel.

> více informací

Mobilní telefon za volantem

23. března 2024

Držení telefonu patří k nejnebezpečnějším přestupkům, BESIP na to upozorňuje novým videem od internetového baviče Mikýře. Díky chytrým telefonům jsme si zvykli být pořád online, reagovat na zprávy, sledovat videa, pouštět si hudbu, nastavit navigaci a tak dále. 34 % řidičů podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven přiznává, že telefon při řízení někdy používá. Kvůli nepozornosti za volantem přitom zemřelo v roce 2023 na českých silnicích 53 lidí, to je 13 % ze všech smrtelných nehod. Pokud vás zajímá, jak téma mobilu za volantem shrnul pro BESIP internetový tvůrce Mikýř, podívejte se na naše nové video.

> více informací

❱   NOVINKY V ZÁKONĚ

Novela zákona zákona č. 361/2000 Sb.

K dispozici s odborným komentářem.

Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, známý také jako zákon o silničním provozu, je klíčovým legislativním dokumentem, který reguluje práva a povinnosti účastníků provozu na pozemních komunikacích v České republice. Zahrnuje ustanovení o řidičských oprávněních, pravidlech provozu na komunikacích, a pravomocích orgánů státní správy. Zákon byl od svého účinného vstupu v roce 2001 opakovaně novelizován, aby reflektoval aktuální potřeby a standardy bezpečnosti provozu, včetně přizpůsobení se směrnicím Evropské unie. 

více informací
Novela zákona