BESIP napříč kraji realizuje projekt „Nultá hodina autoškoly“ určený středoškolákům

22. listopadu 2023

Projektový den s názvem „Nultá hodina autoškoly“ je nový vzdělávací projekt BESIP zaměřený na středoškoláky. Zahrnuje 140 akcí ve všech krajích a odehrává se od září letošního roku do března 2024. Cílem je seznámit budoucí začínající řidiče s tím, jak si správně vybrat autoškolu, jaká jsou rizika vedoucí k vážným dopravním nehodám, jak postupovat v případě dopravní nehody, ale také s legislativními novinkami, například řízením od 17 let s mentorem.

Na projektu spolupracuje BESIP společně s Hasičským záchranným sborem, Policií České republiky a dopravními psychology. Na vybraných akcích se osobně zapojuje i režisér Vít Klusák, jehož dokument 13 minut mají studenti možnost v rámci programu zhlédnout.
 
„Právě mladí začínající řidiči jsou nejvíce vystaveni riziku v dopravním provozu. Tento projekt je tedy určen speciálně mladým lidem a budoucím začínajícím řidičům, kteří mají absolvování autoškoly teprve před sebou. Je důležité, abychom se nezabývali v dopravní výchově jenom menšími dětmi, ale právě mladými lidmi, kteří se brzy stanou součástí běžného dopravního provozu,“ vysvětluje hlavní důvody vzniku projektu Tomáš Neřold, vedoucí Besip.  
 
Dokument 13 minut a následky tragických dopravních nehod na všechny její účastníky
 
Program začíná promítáním dokumentu "13 minut" od režiséra Víta Klusáka, který vybrané projektové dny osobně navštíví. Film je osobní zpovědí viníků tragických dopravních nehod, kteří za volantem spěchali a způsobili kvůli nepřiměřené rychlosti závažné nehody, s jejichž následky se musí po zbytek života vyrovnávat. Se studenty na toto téma Klusák diskutoval například na Střední odborné škole Jarov v Praze.
 
Vzdělávací program ve spolupráci s Policií ČR, hasiči i dopravními psychology
 
Během pětihodinového vzdělávacího programu studenti získají důležité informace o tom, co za volantem dělat a čemu se naopak určitě vyhnout, seznamuje je také s tím, jaké dopady má na lidskou psychiku to, když se stanou účastníkem dopravní nehody. Dozví se například i to, podle jakých kritérií si vybrat kvalitní autoškolu a získají informace o tom, co má klientovi autoškola poskytnout a jak připravit absolventy k úspěšnému složení závěrečné zkoušky. Program projektového dopoledne je interaktivní, rozdělený na jednotlivá stanoviště s praktickými ukázkami.
 
Hasiči demonstrují například techniku záchrany z havarovaných vozidel, Policie ČR seznamuje studenty s postupem při silniční kontrole a vysvětluje dopravní předpisy. Dopravní psycholog se studenty vede diskusi o významu psychického nastavení řidiče a rizicích spojených s řízením pod vlivem alkoholu, drog či únavy. 
 
Novinky pro mladé řidiče v zákoně
 
V rámci projektového dne BESIP seznamuje studenty také s novinkami, které jim od 1.1.2024 přinese změna zákona o silničním provozu. Nově totiž bude možné, aby mladí lidé řídili již od 17 let, a to v doprovodu zkušeného mentora, zpravidla rodiče. Další důležitou novinkou, která se dotkne mladých řidičů bude „řidičák na zkoušku“, tedy přísnější sankční režim v prvních dvou letech řízení. 
 
Více informací o novinkách pro mladé řidiče od roku 2024 na webu Besipu: řidičák na zkoušku a institut L17.  
 
Video z projektového dne, který se uskutečnil ve středu 15.11.2023 na Střední odborné škole Jarov na Praze 9 naleznete ZDE.
 
Nejbližší projektové dny „Nultá hodina autoškoly“ s účastí dokumentaristy Víta Klusáka:
 
28.11. Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj
5.12. Česká Lípa, Liberecký kraj
6.12. Praha
 
V případě zájmu o návštěvu akce se pro bližší informace obraťte na judita.stuchlikova@mdcr.cz
 

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

❱   Další články

Přijďte se na Motosalon potkat s Besipem

28. února 2024

Jako již tradičně, i letos budou mít návštěvníci Motosalonu v termínu 29.2.-3.3. v Brně na výstavišti možnost zastavit se u společného stánku BESIP a Policie ČR, který má připraveno mnoho zajímavých aktivit jak pro dospělé, tak pro děti. „Návštěvníci se zde budou moci dozvědět nejen pravidla bezpečné jízdy na motorce, ale například i to, na co se zaměřit při kontrole motocyklu po zimě. Účast přislíbilo i mnoho zajímavých hostů, jak vášnivých motorkářů, tak odborníků na bezpečnost. Na programu budou také soutěže a kvízy pro motoristickou veřejnost,“ vysvětluje Tomáš Neřold, vedoucí BESIP.

> více informací

Internetový tvůrce Mikýř a režisér Vít Klusák vytvořili pro BESIP nové spoty

5. února 2024

BESIP odstartoval novou sérii informačních spotů určenou středoškolákům a mladým řidičům. Unikátní koncept staví na spolupráci předního českého youtubera a internetového baviče Martina Mikysky (alias Mikýře) a režiséra Víta Klusáka. Výsledkem je originální kreativa, která je nabitá důležitým obsahem.

> více informací

Novela zákona zákona č. 361/2000 Sb.

2. ledna 2024

Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, známý také jako zákon o silničním provozu, je klíčovým legislativním dokumentem, který reguluje práva a povinnosti účastníků provozu na pozemních komunikacích v České republice. Zahrnuje ustanovení o řidičských oprávněních, pravidlech provozu na komunikacích, a pravomocích orgánů státní správy. Zákon byl od svého účinného vstupu v roce 2001 opakovaně novelizován, aby reflektoval aktuální potřeby a standardy bezpečnosti provozu, včetně přizpůsobení se směrnicím Evropské unie. Tento zákon také zahrnuje definice základních pojmů, jako jsou typy vozidel a účastníci provozu, a upravuje specifické aspekty provozu, jako jsou technické kontroly, provozní pravidla, a povinnosti účastníků. Důraz je kladen na bezpečnost, regulaci a správu provozu na silnicích, s cílem zajistit plynulý a bezpečný pohyb osob a vozidel. Důležitým prvkem novely je zavedení konceptu „řidičák na zkoušku“ pro nové řidiče. Tento systém zavádí období, během kterého jsou noví řidiči podrobeni zvýšenému dohledu a přísnějším pravidlům. Pokud nový řidič během tohoto období spáchá určité přestupky, může dojít k předčasnému odebrání řidičského oprávnění. Cílem je motivovat nové řidiče k dodržování pravidel a zvyšování jejich bezpečnosti na cestách. Součástí novely je také zavedení programu L17, který umožňuje mladým lidem ve věku od 17 let získat řidičské oprávnění pod podmínkou, že budou řídit pouze v doprovodu zkušeného mentora. Tento program má za cíl lépe připravit mladé řidiče na samostatné řízení a snížit riziko nehod mezi těmito novými řidiči.

> více informací

❱   NOVINKY V ZÁKONĚ

Nový bodový systém

Nové bodování závažných přestupků.

Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel. Bodový systém v ČR je velmi jednoduchý systém potrestání řidičů za závažnější přestupky. Hlavním účelem bodového systému však není trestat, ale spíše řidiče odrazovat od toho, aby porušovali dopravní předpisy. Bodový systém však získává význam tehdy, pokud mají řidiči jasno v tom, jak funguje, a proč je pro ně dobré dodržovat zákony silničního provozu.

více informací
vize nula